You are currently viewing Żeby zrozumieć

Żeby zrozumieć

Dzisiejszy dzień był dla naszej grupy dużym wyzwaniem emocjonalnym. Spotkaliśmy się z p. Danielem Sapińskim – specjalistą psychoterapii uzależnień i specjalistą w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, który wprowadził nas w tematykę uzależnień.
„Warsztaty były bardzo interesujace. Dowiedzieliśmy się, jak zachowuje się i myśli osoba uzależniona, stworzyliśmy jej profil. Porozmawialiśmy o negatywnych skutkach używek oraz dowiedzieliśmy się, w jaki sposób możemy pomóc w sytuacji, kiedy ktoś z naszego towarzystwa ma taki problem” – mówi Zuzia.
„Najbardziej zaskoczyło mnie to, że alkohol – substancja legalna, dostępna od ręki, może wywołać tak okropne i nieodwracalne skutki w naszym ciele oraz to, jak bardzo odbija się na naszych relacjach z innymi ludźmi” – dodaje Wiktoria.
Nauczyliśmy się również, jak możemy porozmawiać z osobą uzależnioną, która ma problem z nałogiem. Pod okiem specjalisty odegraliśmy krótkie scenki, żeby wiedzieć, jak podejść do tej osoby, by nie odebrała tego jako atak na nią i żeby nie odrzuciła naszej pomocy, wręcz przeciwnie żeby dała sobie pomóc i uświadomiła sobie że ma problem.
Zaskoczyło nas, jak ciężko jest przekonać kogoś do skorzystania z pomocy. Osoby uzależnione muszą przede wszystkim uświadomić sobie, że mają realny problem przestć tłumaczyć swoje zachowanie i bagatelizować własne problemy.
Te zajęcia pomogły nam zrozumieć temat, który chcemy poruszyć w naszym spektaklu.
Nasz projekt realizujemy dzięki środkom unijnym pozyskanym w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności.

Dodaj komentarz