Ofiarą przemocy internetowej może stać się każda osoba niezależnie od wieku czy płci, jednak wyniki badań wskazują jednoznacznie, że najczęściej spotyka ona młode kobiety i dziewczyny. Są one pozostawione samym sobie i mierzą się z uczuciem dużej bezradności wobec przypadków cyberprzemocy.
W Polsce jedna na dziesięć osób doświadczyła osobiście cyberprzemocy, a młode dziewczyny w wieku 18-24 lat doświadczają jej niemal dwukrotnie częściej.
W dniach 27 – 28 listopada 36 uczniów i uczennic I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych realizowanych w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego “StandByMe – razem przeciw przemocy ze względu na płeć”, który ma umożliwić młodym osobom podejmowanie działań przeciw cyberprzemocy.
Na zajęciach zastanawialiśmy się, jak osobiste uprzedzenia czy krzywdzące stereotypy mogą promować szkodliwe wzory męskości i kobiecości, jak normy płci wpływają na postawy, zachowania i relacje między młodymi osobami oraz jak reagować na przemoc.
Wspólnie poszukiwaliśmy sposobów radzenia sobie z przypadkami stalkingu, sharentingu, flamingu, patostreamingu sextingu, trollingu, maskarady, astroturfingu, doxxingu i wielu innych.
Choć nie ma „właściwego” sposobu zapobiegania lub reagowania na seksistowskie zachowania, nękanie, zastraszanie i przemoc, jest wiele możliwości przeciwdziałania takim zachowaniom i jeśli myślisz kreatywnie, prawie zawsze możesz znaleźć coś, co zadziała.
Uczestnicy naszych warsztatów zauważają, że ważne jest:
nagłaśnianie sytuacji przemocowych,
zwiększanie świadomości i edukowanie społeczeństwa,
edukowanie na temat szkodliwości stereotypów,
zwiększanie świadomości w szkołach,
akceptacja i szacunek,
aktywne reagowanie na wszelkie przejawy przemocy.
Chcemy, żeby Internet był bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich, w którym ludzie mogą wyrażać swoje poglądy, dzielić się doświadczeniami i nawiązywać nowe znajomości, poszukiwać informacji w poczuciu bezpieczeństwa i korzystać z narzędzi wspierających ich rozwój.
Projekt „StandByMe” realizowany jest przez Stowarzyszenie Amnesty International Polska oraz na Węgrzech, we Włoszech i w Słowenii, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV-2021-DAPHNE).