You are currently viewing Nauczyciele w Turcji przywracają dzieciom „normalność”

Nauczyciele w Turcji przywracają dzieciom „normalność”

Turcja to dla nas, Polaków, wciąż kraj egzotyczny, najczęściej traktowany jako cel wyjazdów wakacyjnych. W Polsce krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat Turków, a udział w spotkaniach międzynarodowych może być świetną okazją do obalania mitów i krzywdzących stereotypów.
Osobiście uważam, że Turcy są serdecznymi, ciepłymi, wesołymi ludźmi, o czym dzisiaj mogłyśmy się utwierdzić podczas spotkania on-line z Arzu KARCI OKAN – koordynatorką projektów oddziału Narodowej Agencji Erasmus+ w prowincji Adana w Turcji. Ten oddział Agencji zrzesza około 1500 szkół.
Adana to duże miasto położone w południowej Turcji nad Morzem Śródziemnym, które zostało poważnie dotknięte przez ostatnie trzęsienie ziemi. Przez ostatnie tygodnie 1100 nauczycieli pracowało w charakterze wolontariuszy w szpitalach, kuchniach polowych, organizowało opiekę dzieciom i zajmowało się tymi maluchami, które straciły swoich bliskich…
Arzu i jej kolegom – nauczycielom i nauczycielkom – zależy na tym, by dzieci i młodzież mogły wrócić do w miarę normalnego życia, uczyć się i poznawać innych młodych ludzi z krajów europejskich. Jak mówi Arzu: „Ludzie tutaj zaczynają wchodzić do swoich domów – tych, które ocalały, a od wczoraj , tj. 13 marca, otwarto szkoły. Zaczynamy naszą normalność (nową normalność!!!), bo życie a zwłaszcza edukacja musi toczyć się dalej….”
Nasze spotkanie on-line było okazją do ustalenia szczegółów dotyczących przyjazdu grupy uczniów i nauczycieli z Turcji. Nasi partnerzy uczestniczą w projekcie finansowanym ze środków programu Erasmus+, w ramach którego poznają funkcjonowanie systemu edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej, a przede wszystkim rozmawiają ze swoimi rówieśnikami na temat wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość.
Drodzy Uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie! Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w spotkaniu z naszymi partnerami lub chcecie pomóc przy organizacji tego wydarzenia, zapraszamy do kontaktu z nami: Monika Karanowska i Ewa Tabaka.
Thank you for the meeting. You gave us a lot of energy to continue our work❤️

Dodaj komentarz