You are currently viewing Po co komu Black Friday?

Po co komu Black Friday?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji i przemyślanych zakupach. Tymczasem my, mamieni reklamami i zachwytami celebrytów i influenserów, kupujemy coraz więcej ubrań, butów i gadżetów.
W sieciówkach nowe trendy pojawiają się co tydzień, a przemysł szybkiej mody chce nas przekonać do kupowania jak najwięcej i jak najszybciej – żeby super wyglądać na sobotniej imprezie czy kiedy tylko chcemy. Jak nie ulegać zakupowemu szaleństwu? Co zrobić, by nie ulec „modzie na szybką modę” i nie dać się zmanipulować przez przemysł odzieżowy?
Nasze ostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu Ciałopozytywnie w Kętrzynie dotyczyły właśnie świata mody i zupełnie przypadkowo zbiegły się ze „świętem” zakupów. Miałyśmy okazję zastanowić się wspólnie, po co nam ten „Black Friday”, „Black Week” czy Cyber Monday”? Czy i jak zmieniają się nasze upodobania modowe, gdzie najchętniej robimy zakupy i wreszcie jak sklepy i media społecznościowe wpływają na nasze wybory konsumenckie?
Pomyślcie, że wystarczy mikrosekunda w sieci, byśmy stali się idealnym celem dla pośredników w handlu danymi. Dla dostawców treści jesteśmy towarem, który można sprzedać. Im częściej odwiedzamy ich serwisy, tym lepiej nas znają. Wiedzą, czym się interesujemy, czego szukamy w sieci, gdzie bywamy i kogo znamy, jak i gdzie robimy zakupy. Im częściej zaglądamy na strony poświęcone konkretnym ciuchom, butom czy przedmiotom, tym częściej widzimy reklamy tych właśnie marek. No a jeśli ten sam fioletowy sweterek wyświetla nam się na każdej stronie, nawet po załadowaniu poczty, to najwidoczniej jest nam potrzebny i musimy go kupić!
Na szczęście my już wiemy, jak sobie radzić z taką manipulacją 😊

Dodaj komentarz