You are currently viewing Tacy sami, a ściana między nami…

Tacy sami, a ściana między nami…

Te słowa znanej piosenki często w naszych rozmowach przywołuje nie bez powodu Ewa Maksymowicz – kętrzyńska społeczniczka i działaczka na rzecz osób niewidomych, o której niedawno pisaliśmy.
W ubiegłym tygodniu Ewa odwiedziła kolejną grupę młodzieży w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie ze swoim przekazem: trzeba mówić o tym, że w naszej kętrzyńskiej społeczności żyją osoby z niepełnosprawnościami, które mają prawo do godnego traktowania. I naszą rolą jest uwrażliwiać młode pokolenie na potrzeby tych osób😀
W ramach projektu: 'Praktyczny poradnik savoir vivre wobec osób niewidomych” młodzież tutejszego Liceum tworzy ulotki i grafiki, które mają pomóc nam zrozumieć świat osób z niepełnosprawnościami. Nad stroną merytoryczną czuwa nie kto inny, jak sama Ewa Maksymowicz.
🎯Jesteś otwarty/otwarta na drugiego człowieka, a czasami nie wiesz, jak się zachować? Przeczytaj poniższe zasady:
👍Nie użalaj się nad osobami z niepełnosprawnością. Traktuj je jak równych sobie, bo niewątpliwie tacy są.
👍Jeśli zauważysz, że osoba z niepełnosprawnością potrzebuje pomocy, zapytaj, w jaki sposób ty możesz pomóc.
👍Z osobami niewidomymi rozmawiaj w sposób naturalny, używając zwykłych zwrotów: „Do widzenia”, „Do zobaczenia”, „Miło Cię widzieć” itp.
👍Rozmawiając z osobą z zaburzeniami mowy, skoncentruj się. Jeśli jej nie rozumiesz, poproś o powtórzenie. Nie udawaj, że rozumiesz.
👍Kiedy jesteś przedstawiany osobie z protezą lub po amputacji ręki, nie unikaj podania ręki.
👍Jeśli rozmawiasz przez dłuższy czas z osobą korzystającą z wózka, spróbuj usiąść i nawiązać z nią kontakt wzrokowy.
👍Mów wolno i bezpośrednio do osoby mającej zaburzenia słuchu. Nie krzycz, nie mów wprost do jej ucha. Twoja mimika i ruch ust pomogą osobie z niepełnosprawnością cię zrozumieć .
👍Nie chwal nadmiernie osoby z niepełnosprawnością za wykonywanie codziennych czynności.
👍Nie głaskaj psa – przewodnika podczas jego pracy. To go rozprasza.
👍Zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, unikając zwracania się do asystenta, rodzica lub osoby towarzyszącej.
👍Kiedy witasz się z osobą niedowidzącą/niewidomą-przywitaj ją imiennie i sam się przedstaw, np.:”Cześć, Ewa! To ja, Zosia, Twoja sąsiadka”.
👍Osoby z zaburzeniami słuchu i jednocześnie niewidome porozumiewają się wyłącznie poprzez dotyk. Jeśli spotkasz taką osobę, możesz nawiązać z nią kontakt, pisząc drukowanymi literami
na jej dłoni.
👍Nie dotykaj przedmiotów ortopedycznych osoby z niepełnosprawnością (kul, wózka, laski). Nie opieraj się o wózek inwalidzki. Przyrządy stanowią część strefy intymnej osoby z niepełnosprawnością.
👍Kiedy oferujesz osobie niewidomej pomoc przy poruszaniu się, pozwól, aby mogła chwycić cię za ramię lub łokieć.
👍Korzystając z transportu publicznego, ustępuj miejsca osobie
z niepełnosprawnością. Pomagaj jej przy wsiadaniu i wysiadaniu.
👍Zwracaj uwagę na kierowców z niepełnosprawnościami. Kiedy zauważysz oznakowany samochód, zachowaj dystans, zwolnij i zwiększ czujność. Osoba z niepełnosprawnością może potrzebować nieco więcej czasu na wykonanie niektórych czynności.
👍Jeśli nie jesteś w bliskim kontakcie z osobą z niepełnosprawnością, unikaj zadawania pytań osobistych dotyczących jej niepełnosprawności lub jej przyczyny.
👍Stojąc w kolejce, ustępuj miejsca osobie z niepełnosprawnością lub zainterweniuj, by inni też ją przepuścili.
Infografikę „18 ZASAD POMOCNYCH W KONTAKTACH Z OSOBAMI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI” przygotowała Maja Karanowska, uczennica klasy 2ae I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie.
Teraz Wasz ruch. Możecie pomóc zrozumieć i podać tę grafikę dalej🫵

Dodaj komentarz