You are currently viewing How to talk

How to talk

W poprzednim poście mogłeś dowiedzieć się, jak zagaić rozmowę z kimś, kto może potrzebować Twojej pomocy. Spróbujmy zastanowić się, jak w takim razie taką rozmowę poprowadzić.

Najważniejsza sprawa: nie napinaj się i nie koncentruj na efektywności. Zapewnij drugą osobę, że doceniasz zaufanie, którym Cię obdarzyła. Powiedz o swoich uczuciach w związku z tym, co ona przeżywa – o tym, że z nią jesteś, troszczysz się i chcesz dla niej jak najlepiej. Na pewno dalej już samo pójdzie.

 Co robić w trakcie rozmowy?

 👂Słuchaj uważnie

Czasami wystarcza samo cierpliwe wysłuchanie kogoś – przynosi mu ono ulgę. Pozwól rozmówcy wygadać się do końca, nie kończ za niego zdań i nie spiesz się. Spróbuj usłyszeć, co przeżywa, co naprawdę chce Ci przekazać. Jeśli coś będzie dla Ciebie niejasne, to dopytaj, jak to rozumieć.

😀 Spróbuj zrozumieć problem nawet, jeśli Ciebie on nie dotyczy

Zrozumieć to znaczy odkryć, jak druga osoba myśli o sytuacji i co czuje. Może zaskoczyć Cię, że ktoś myśli zupełnie inaczej niż Ty. W końcu każdy z nas jest inny.

🗣 Odwołaj się do swojego doświadczenia w podobnej sytuacji

Zachowaj jednak delikatność – sprawdź, czy druga osoba chce posłuchać o Twoich myślach, emocjach i rozwiązaniach. Pamiętaj, że Twój rozmówca nie musi zrobić tego samego co Ty. Może jednak zyskać nowy punkt widzenia.

👀 Co jeśli nie uda się zrozumieć siebie nawzajem?

Czasem nasze perspektywy są tak różne, że trudno wczuć się w to, co mówi druga osoba. To nie znaczy, że z Tobą lub z nią jest coś nie tak albo że nie ma sensu rozmawiać. Powiedz o tym, że próbujesz zrozumieć rozmówcę, ale jest Ci trudno, bo masz zupełnie inaczej. Podkreśl, że mimo wszystko chcesz przy nim być.

 👉 Towarzysz swojemu rozmówcy w poszukiwaniu rozwiązań

Jeśli czujesz, że wspólnie zadbaliście o samopoczucie osoby, z którą rozmawiasz, i jest ona trochę spokojniejsza, to być może przyszedł czas na działanie. Zaproponuj wspólne szukanie rozwiązań. Zadawaj pytania, zróbcie burzę mózgów, mówcie nawet o tych pomysłach, które wydają się Wam głupie albo śmieszne – mogą naprowadzić Was na dobre tory (a przy okazji dać trochę radości).

 👀 Nie szukaj rozwiązań za wszelką cenę

Być może to nie ten dzień, nie ta pora. Czasem na rozwiązanie trzeba poczekać. Nie zawsze wpadamy na najlepsze pomysły od razu. Zdarza się, że jedyne, co możemy zrobić dla kogoś bliskiego, to po prostu z nim być.

 😳 Spróbuj wytrzymać swoją i czyjąś niepewność

Spróbuj zrozumieć, że druga osoba ma prawo do swoich wątpliwości. To nie znaczy, że myślisz źle albo, że Twoje wsparcie jest niewystarczające. Po prostu pozwól jej podejmować własne decyzje.

 🗣 Powiedz o innych możliwościach sięgnięcia po pomoc

Czasami nasz rozmówca potrzebuje czegoś innego niż to, co akurat jesteśmy mu w stanie dać. To może być dla nas trudne, bo chcemy być wsparciem dla ważnych dla nas osób. Pomyśl jednak, że wskazanie komuś innych dróg też może być pomocne. Może akurat o tym problemie łatwiej mu będzie rozmawiać z kimś obcym – psychologiem, pedagogiem albo lekarzem? Może woli anonimowo skorzystać z telefonu zaufania?

 

Podtrzymywanie rozmowy:

W rozmowie pomocne są oznaki naszego zaangażowania – utrzymywanie kontaktu wzrokowego, dostrojona mimika twarzy i oczywiście odłożenie na bok telefonów.

 

Pamiętaj o zwrotach podtrzymujących rozmowę, pokazujących Twojemu rozmówcy, że jesteś w kontakcie z tym, co mówi, np.:

👉 Powiesz coś więcej?

👉 Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam/zrozumiałem…

👉 Powiem Ci, że…

👉 Hm, rozumiem cię

👉 To dla mnie jasne, że możesz teraz tak mieć

👉 Nie dziwię Ci się

👉 Dobrze, że to mówisz

👉 Mów, mam czas

 

Spróbujcie, zapewniam Was, że to działa. A w kolejnym poście kilka słów o tym, czego unikać podczas rozmowy wspierającej.

Dodaj komentarz