You are currently viewing Dla tych, którzy kochają psychologię

Dla tych, którzy kochają psychologię

 Mała “ściąga” z wiarygodnych i rzetelnych miejsc w Internecie, do których warto zajrzeć i zobaczyć, co ciekawego piszą eksperci na tematy psychologiczne i dotyczące szeroko pojętego samorozwoju: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, Wysokie Obcasy, Agnieszka Węgiel (psychologia odchudzania): https://www.facebook.com/agnieszkawegielpsychologiaodchudzania/ Provocare (coaching prowokatywny): https://provocare.pl/ Metrum i Beata Kozak (coaching): https://www.metrum.edu.pl/

Załączam też spis książek, którymi możecie zająć czas w czasie długiego weekendu, a przy okazji zadbać trochę o samorozwój, albo rozszerzyć wiedzę na temat tego, jak działa ta niesamowita maszyna, którą jest człowiek. Większość jest dostępna jako audiobooki lub e-booki. Legimi i Empik Go mają 14-dniowy okres próbny.

Audiobooki Empik Go: 1.Michel Houellebecq „Serotonina” – powieść o depresji, o poczuciu pustki i smutku, który w zasadzie przestaje się już odczuwać. To także książka o rozliczaniu się z własnymi błędami, o nadziejach pokładanych w drugim człowieku. 2.Michel Houellebecq „Uległość”– powieść o tym jaki mamy wybór: walczyć czy podporządkować się? 3.Gary Small, Gigi Vorgan „Spod kozetki” – niesamowite przypadki pewnego psychiatry i psychoanalityka. 4.Zygmunt Freud „Wstęp do psychoanalizy” – klasyka – ku refleksji. 5.Dominik Szczepański „Czapkins” – niby o górach, ale też biografia faceta, który przeżywał na zmianę upadki i wzloty. Książkowy przykład Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, która nigdy nie została zdiagnozowana. Sam Czapkins mówił o sobie, że bywa w klasycznej manii, a jego losy życiowe wyraźnie pokazują jak niestabilne i trudne miał życie. 6.Mikołaj Marcela „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku – wszystko co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” – książka o edukacji, o uczeniu się; momentami zahacza o psychologię poznawczą.

E-booki Empik Go: 1.Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię” – książka autorstwa specjalistki od autyzmu i Aspergera o tym, jak różnie patrzymy na świat. 2.Robert Cialdini „Wywieranie wpływu na ludzi” – dokładnie o tym, co stoi w tytule. 3.„Głupota. Nieoficjalna biografia” (różni autorzy) – książka, wbrew pozorom, o myśleniu i jego ograniczeniach.

Legimi audiobooki: 1.Graeme Simsion „Projekt Rosie” i „Efekt Rosie” – Zespół Aspergera w uroczej odsłonie. 2.Susan Cain „Ciszej proszę…” – książka o introwersji i wysokiej wrażliwości.

Legimi e-booki: 1.Robert M. Sapolsky „Dlaczego zebry nie mają wrzodów?” – o stresie. 2.Kaja Nordengen „Mózg rządzi” – o tym, co w tytule. 3.Andres Hansen „Wyloguj swój mózg” – mózg a ewolucja. 4.Richard Feynman „Pan raczy żartować, Panie Feynman” oraz „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” – połączenie Zespołu Aspergera, przygód a’la Forest Gump z psychologią poznawczą, geniuszem i nagrodą Nobla.

No i na koniec kilka fajnych filmów i seriali poruszających zagadnienia z dziedziny psychologii – dla tych, którzy kochają kino tak jak ja – dostępne na popularnych platformach: 1.Autyzm: „Temple Grandin” 2.Zespół Aspergera: „Big Bang Theory”,” Atypical” 3.Choroba afektywna dwubiegunowa: „Homeland” 4.Depresja: „Godziny” 5.Uzależnienie: „Narodziny Gwiazdy” 6.Schizofrenia: „Piękny umysł” 7.Borderline: „Przerwana lekcja muzyki” 8.Alzheimer: „Pamiętnik” 9.Wzmocnienie pozytywne i coaching: „The Blind side” 10.Zespół Sawanta i autyzm: „Rain Man”

Dodaj komentarz