You are currently viewing Savoir vivre wobec osób niewidomych

Savoir vivre wobec osób niewidomych

Przez ostatnie dwa miesiące kolejna grupa kętrzyńskiej młodzieży uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Ewę Maksymowicz – kętrzyńską społeczniczkę i niestrudzoną ambasadorkę osób niewidomych i niedowidzących.

Młodzi ludzie z sześciu klas I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie pod „czujnym okiem” Pani Ewy i przy pomocy jej magicznych gadżetów mogli przekonać się, że osoby niewidome mogą być samodzielne podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: nalewanie wody, parzenie herbaty, robienie zakupów, płacenie w sklepie, gotowanie czy korzystanie z restauracji, kina i teatru.

Świetne było to spotkanie. Niesamowita jest Pani Ewa ze swoim kolorowym charakterem. Aż kipi chęcią szerzenia pozytywnej energii! W ciekawy sposób przedstawiła nam realia życia osoby niewidomej. Spotkanie bardzo mnie zaintrygowało i zapamiętam je na bardzo długi czas”. -Olaf

„Było świetnie! Pani Ewa promieniowała niesamowitą energią. Nauczyła nas wiele o życiu i codzienności osób niewidomych” – Filip

Pani Ewie towarzyszył Pan Dariusz Dobrowolski, o którym sama mówi: „asystent idealny”. Pan Darek opowiedział młodzieży o swojej drodze zawodowej: od specjalisty ds. logistyki po pracę asystenta osób z niepełnosprawnościami. Dzięki swojemu doświadczeniu, empatii i wrażliwości dzisiaj Pan Darek pomaga, wspiera, towarzyszy kilkorgu uczestnikom programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn.: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Dzięki pracy takich ludzi jak Pan Darek, osoby z niepełnosprawnościami mogą być aktywnymi uczestnikami życia społecznego.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach działania pn.: „Savoir vivre wobec osób niewidomych i niedowidzących” finansowanego z dotacji Powiatu Kętrzyńskiego w ramach otwartego konkursu ofert.

Dodaj komentarz