You are currently viewing Uśmiech ma supermoc

Uśmiech ma supermoc

Zastanawialiście się kiedyś, czemu przebywanie z ludźmi uśmiechniętymi sprawia, że sami się uśmiechamy? Ostatnie badania szwedzkich psychologów wykazały, że ciężko jest marszczyć brwi, patrząc na kogoś, kto się uśmiecha. Dlaczego? Bo uśmiech jest zaraźliwy i tłumi kontrolę, którą przeważnie mamy w mięśniach twarzy. Fizyczne doświadczanie uśmiechu pomaga nam zrozumieć emocjonalny stan uśmiechającego się.

Zdaniem Rona Gutmana, naukowca i wynalazcy, uśmiech ma ukrytą siłę i decyduje o długości naszego życia. Dla udowodnienia swojej tezy przytacza on badania przeprowadzone w 2010 roku na Uniwersytecie Wayne State (takie badania z serii: amerykańscy naukowcy dowiedli że…) oparte na analizie kart z graczami bejsbolowymi sprzed 1950 roku. Jego zdaniem badania te wykazały, że szerokość uśmiechu graczy mogła wskazywać na jakość ich życia. Gracze, którzy nie uśmiechali się na zdjęciach, żyli średnio 72 lata, podczas gdy gracze emanujący uśmiechem – prawie 80 lat!

Z kolei brytyjscy naukowcy odkryli, że uśmiech może generować ten sam poziom pobudzenia mózgu co 2000 tabliczek czekolady. Tak, dobrze widzicie, 2 tysiące! Ale to jeszcze nic. Te same badania wykazały, że uśmiech stymuluje tak samo, jak otrzymanie 16 tyś. funtów w gotówce. Wyobrażacie sobie? Uśmiech wart jakieś 72 tys. złotych!!! Teraz już rozumiem, dlaczego mówimy, że uśmiech innej osoby jest najdroższą rzeczą, jaką możemy otrzymać każdego dnia

No i w przeciwieństwie do dużej ilości czekolady uśmiech jest zdrowy. Może zmniejszyć poziom hormonów odpowiedzialnych za stres (takich jak adrenalina i dopamina), zwiększając poziom hormonów w odpowiedzialnych za dobry nastrój oraz zmniejszyć ogólne ciśnienie krwi. Jakby tego było mało, uśmiech wygląda atrakcyjnie w oczach innych. Uśmiechając się, nie tylko wyglądamy milej i uprzejmiej, ale również sprawiamy wrażenie bardziej kompetentnych.

Zatem jeśli kiedykolwiek będziecie szukać sposobu na to, by żyć dłużej, zdrowiej i szczęśliwiej, przypomnijcie sobie najmilsze chwile. I uśmiechajcie się!

Dodaj komentarz